Energetický tarif vlády…

Dnes už skoro legendární plán PirStan, jak v roce 2025 představí přebytkový rozpočet

Zdroj titulního obrázku: Piráti

Ceny energií se pohybují na burze okolo 10 000 kč/MWh. Když se podíváme, že ještě před rokem se běžně obchodovalo za 1 500 kč/MWh, přidáme k tomu dva roky covidu, jednu z největších inflací v EU, válku na Ukrajině, problémy s dodavatelskými řetězci, a neochotu vlády pomoc firmám. Dostáváme se do relativně nebezpečné vody. Je to voda kde firmy ztrácí konkurenceschopnost, kde střední třída chudne vysokým tempem, a kde politici místo řešení sází na ideologii a volební boj.

Ten příběh ale začíná jinak. Od prosince se vláda dušuje jak připraví opatření aby inflace a energetická krize (tehdy ještě relativně mírná) nedrtila naše lidi. Vlajkovou lodí pomoci vlády se stává Jurečkův příspěvek na bydlení. Třicet tisíc domácností čerpalo tento příspěvek, vláda se dušovala jak je pomoc na začátcích a že o ní bude zájem. Po 6 měsících stoupnul počet na 45 000. Nedivíme se, fiasko,.. Nic víc. 14 Formulářů, nedůstojný přístup k lidem formou ,,zajdi si pro dávku,, doprovázela samotná nízká forma pomoci. Tehdy ceny energií už skákaly okolo 150 e/MWh a firmy včetně domácností kterým končila fixace, začali pociťovat první vánek války na Ukrajině. (a mnoho dalších spouštěčů). Vláda ve volbách slíbila konsolidovat veřejné rozpočty. To že takový slib v době, kdy byl covid ještě reálná hrozba, a inflace společně s cenami energií a napětím na východě rostla, je minimálně amatérský krok. (Když ne populistický)

Dnes už skoro legendární plán PirStan, jak v roce 2025 představí přebytkový rozpočet
Dnes už skoro legendární plán PirStan, jak v roce 2025 představí přebytkový rozpočet | Zdroj: Piráti

Radši se zde ani nebudeme rozčilovat nad tím, že když vláda zveřejnila výhled rozpočtových schodků, představila super plán s každoročním zadlužením 300Mld korun. To nevypadá jako trajektorie k ,,budoucnosti bez dluhů,,. Každopádně vláda s viděním úspor odmítla jakékoliv plošná řešení.

Den po dni, měsíc po měsíci, vláda proklouzávala veřejným míněním, a nebyla ani moc kritizována. Snažila se opíjet rohlíkem. Tu údajně dali lidem už 74mld v tkz. deštníku proti drahotě, tu připravují plán 120mld na pomoc s energetickou krizí a tu udělali ,,válečný balíček,, – 66mld korun pomoci. Většina deklarovaných miliard lidem v tu dobu, vůbec nezamířila. Například ze zmíněných 74 mld bylo 55mld zákonná valorizace důchodů, která ale byla naplánována třeba na měsíce dopředu.

Zvláštní kapitolou je odpuštění poplatků za OZE. V našem balíčku ,,55 k cestě zpět,, kde je alokováno 55mld na pomoc s drahými energiemi. Bylo odpuštění již v Únoru uvedeno. Vyzívali jsme vládu, aby systematickými kroky na daňové straně zlevnila energii lidem. Zmenšení DPH + Odpuštění POZE by dělalo v tu dobu někde okolo 28% ceny energie. Vláda ale strčila hlavu do písku a nikoho nechtěla poslouchat. Dokonce ani okolní země které tou dobou pomáhali již výrazně. My to děláme nejlépe, a ostatní v Evropě jsou amatéři, jak kdyby znělo z ministerských křesel… Nakonec se ale naštěstí vláda probrala, a POZE odpustila. Bohužel už v době, kdy je neregulovaná složka ceny energie (silová elektřina) tak vysoká, že to lidem zlevní maximálně o 6%. Společně s energetickým tarifem (ke kterému dneska směřujeme) lidé nebudou platit 8 krát více, jen 7 krát…

Ministr Síkela na cestě představit energetický, úsporný tarif za 29mld
Ministr Síkela na cestě představit energetický, úsporný tarif za 29mld

Tak si to shrňme, od února se připravuje jakési opatření, v červnu se řeklo, že v červenci bude připraveno. V červenci se zase řeklo, že za pár dnů bude jasno. Doteď nevíme přesné parametry. To je ve zkratce energetický tarif. Nebo ještě snad můžeme dodat: Je to pozdě, je to složité, chaotická komunikace vysoká a podpora nízká. Náměstek říká něco jiného než ministr a domácnosti byly v přesvědčení že do konce tohoto roku dostanou 16 500,- Kč. Nakonec to bude něco okolo 5 000,- Kč. (na rok 2023 se dokonce zrušil – nová pozn.) V legislativním návrhu se v důvodové zprávě odkazuje na seznam zprávy, a přiznává se, že většina domácností je, citujeme: Ve vážných finančních problémech z důvodu rostoucích cen energií. Konec citace. Alespoň že už vláda pochopila, že je situace vážná. Alespoň že už přiznali že plošná opatření jsou nutností. Ale energetický tarif situaci neřeší. Domácnosti která svítí, topí a vaří na elektřinu stoupne cena v průměru o 90 000,- Kč za rok. Od státu dostane na dva roky (topnou sezónu) 16 500,-Kč.

Kdo by nevěděl, takhle vypadá rezignace na pomoc střední třídě. Pokud spadne do chudoby, budou náklady na sociální zajištění těchto lidí mnohonásobně vyšší, než by byla případná energetická pomoc. Tarif neřeší firmy, zapomnělo se na 2 000 000 spoluobčanů v panelácích.

Prostě to je něco…

SDÍLET:

DALŠÍ AKTUALITY:

stara_voda_7_7_1-1000x675-1
Stav silnic 2. a 3. tříd
Zdroj titulního obrázku: ŘSD ČR Vláda rozjela takříkajíc boj proti “dotačnímu byznysu”. Celkem se dotační programy...
Číst dále
Mladoboleslavská automobilka Škoda | Zdroj: Shutterstock
Polemika nad Euro 7
Zdroj titulního obrázku: Shutterstock Píše se srpen roku 2025, táta chce synovi, který právě získal řidičský průkaz,...
Číst dále